Wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła
Dodane przez admin dnia 08. październik 2014 22:12:47

     W dniu 19 września grupa uczniów, którzy osiągają dobre wyniki w nauce, są laureatami zawodów sportowych, konkursów szkolnych i pozaszkolnych, uczestniczyła w wycieczce do CDS w Krośnie. Organizatorami i opiekunami były panie Mariola Jałowy i Dorota Błasik. Program wycieczki był interesujący, ponieważ Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący „świat szkła” w nowoczesny i atrakcyjny sposób. 

 


Treść rozszerzona

     W dniu 19 września grupa uczniów, którzy osiągają dobre wyniki w nauce,
są laureatami zawodów sportowych, konkursów szkolnych i pozaszkolnych, uczestniczyła
w wycieczce do CDS w Krośnie. Organizatorami i opiekunami były panie Mariola Jałowy
i Dorota Błasik. Program wycieczki był interesujący, ponieważ Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący „świat szkła” w nowoczesny i atrakcyjny sposób.

     W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować jak powstają,
a nawet współtworzyć.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć ekspozycje szkła artystycznego oraz użytkowego wykonanego przez najlepszych polskich twórców, m.in. w sali wystaw czasowych CDS uczniowie podziwiali kolekcję pt. "Obrazy szkłem malowane - Witraże" Brali udział w widowiskowych pokazach hutniczych, odbywających się w prawdziwej pracowni z małym piecem do wytopu szkła, gdzie zwiedzający na własne oczy zobaczyli jak niezwykły jest proces tworzenia szkła, a także samodzielnie mogli spróbować tej niełatwej sztuki, wybijając szklane medale. Młodzież z zainteresowaniem zwiedzała sale obróbki
i zdobienia szkła metodami: palnikową, witrażową, malowania, grawerowania oraz wykonywania szklanych figurek.
Wśród uczestników szczególnym zainteresowaniem cieszyły się, tzw „szklane warsztaty”, podczas których samodzielnie mogli malować szklane formy, oraz ćwiczyć technikę grawerowania. Przedmioty wykonane w trakcie warsztatów otrzymali na własność co stanowi doskonałą pamiątkę z wyjazdu.

Ciekawość młodzieży wzbudziły również ekspozycje mieszczące się
w odrestaurowanych XVI wiecznych piwnicach, gdzie mieszczą się dzieje sztuki szklarskiej, światowe marki produkowane w Krośnie, dzieła najwybitniejszych artystów szkła w tym tak słynnych jak Stanisław Borowski, którego prace zachwyciły świat. Kupili je m.in. aktorzy Nicolas Cage i Whoopi Goldberg. W piwnicach mieści się również interaktywna sala „szkła w fizyce”, w której przewodnik CDS poprzez doświadczenia fizyczne i eksperymenty pokazał zwiedzającym różne właściwości fizyczne szkła. Wycieczka była ciekawym sposobem poszerzenia wiedzy, na temat wyrobu szkła, jego właściwości oraz wykorzystania w różnych dziedzinach życia. Interaktywny charakter wycieczki na długo zapisze się w pamięci jej uczestników. 

 

<<FOTOGALERIA>>