Nasze dzieci i alkohol
Dodane przez admin dnia 07. lutego 2011 16:28:16

Troska  o bezpieczeństwo dzieci i ochrona ich przed zagrożeniami to podstawowa, oprócz miłości, treść życia w rodzinie. Gdy dzieci są małe wymaga to nieustannego i bezpośredniego czuwania nad tym co robią i gdzie są. Później ochrona dzieci staje się bardziej skomplikowanym i trudniejszym zadaniem, ponieważ coraz częściej przebywają poza domem rodzinnym i spotykają się z ludźmi, których nie znamy.

Nie możemy nieustannie kontrolować ich zachowania, kontaktów i decyzji.

Nie możemy też usunąć z ich życia wszystkich zagrożeń i ryzykownych sytuacji, które się pojawiają.

Nie rezygnując z realistycznych i pośrednich prób sprawowania kontroli nad tym co robią, coraz częściej musimy ufać ich rozsądkowi i mieć nadzieję, że same potrafią ochronić się przed zagrożeniami.

Możemy pomagać naszym dorastającym dzieciom w prowadzeniu zdrowego i bezpiecznego życia. Wymaga to utrzymywania dobrych kontaktów z nimi, opanowania sztuki ich rozumienia, słuchania, wspierania oraz umiejętności wywierania wpływu na ich postępowanie.

Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno by dbać o jakość i trwałość kontaktów z własnym dzieckiem. Jest to szczególnie ważne, gdy w życiu dziecka pojawiają się realne zagrożenia.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ O ALKOHOLU?

 

Różne napoje alkoholowe zawierają te samą substancję chemiczną – alkohol etylowy czyli etanol o wzorze  C2H5OH.

ETANOL jest substancją bardzo aktywną biochemicznie, w większym stężeniu niszczy tkankę biologiczną, rozcieńczony wpływa na pracę mózgu, systemu nerwowego i hormonalnego. Zmienia stan uczuć, sposób myślenia. Powoduje ograniczenie zdolności do prawidłowej oceny sytuacji i zadań życiowych, upośledza koordynację ruchów oraz kontrolę zachowania. Osoby nietrzeźwe robią rzeczy, których później żałują, uszkadzają swoje zdrowie i życie osobiste, sprawiają cierpienia swoim najbliższym.

 

DLACZEGO  NASTOLATKI PIJĄ  ALKOHOL?

 

 

JAK WSPIERAĆ ABSTYNENCJĘ DZIECKA

 

 

SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE

 

 

 

POMARAŃCZOWA  LINIA

0-800 14 00 69

 

POMAGA RODZICOM, KTÓRYCH DZIECI PIJĄ

 

Opracowano na podstawie ulotki

 

PAŃSTWOWEJ AGENCJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH