Informacja o szczegółowych kryteriach przyjęcia do klas pierwszych ZSUiS w Jaśle na rok szkolny 2013/14
Do pobrania: wesja pliku pdf
Zarządzenie Kuratora Oświaty w Rzeszowie
Informacja o szczegółowych kryteriach przyjęcia do klas pierwszych ZSUiS w Jaśle na rok szkolny 2013/14
O przyjęciu kandydatów do klasy pierwszej decydują następujące kryteria:
1. Spełnienie wymagań zdrowotnych, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie wydane na podstawie odrębnych przepisów.
2. Kandydat ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej może otrzymać w postępowaniu rekrutacyjno – kwalifikacyjnym maksymalnie 200 punktów, w tym:
a) za wyniki egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum – 100 punktów (potwierdzone stosownym zaświadczeniem);
b) Wyniki procentowe, uzyskane z egzaminu przeliczane są na punkty w następujący sposób: 1% = 1punkt. Maksymalna liczba punktów z całego egzaminu wynosi 500 tj. po 100 punktów za każdy zakres i za egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym. Wynik jest równy liczbie punktów procentowych uzyskanych z egzaminu podzielonych przez 5 po zaokrągleniu do liczby całkowitej.
c) za oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum z następujących zajęć edukacyjnych: język polski, matematyka, język obcy, fizyka – 80 punktów.
Oceny z wyżej wymienionych przedmiotów będą przeliczane na punkty według schematu:
* osiągnięcia kandydata wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum można uzyskać łącznie maksymalnie 20 punktów:
- za ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem 6 pkt
* finalista konkursu wojewódzkiego organizowanego przez kuratora oświaty (tytuł finalisty musi być potwierdzony stosownym zaświadczeniem wydanym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty) – 5 pkt.
* uzyskanie wysokiego miejsca – nagrodzonego lub określonego zwycięskim tytułem w zawodach: wiedzy, artystycznych lub sportowych, organizowanych, co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkół (do 3 punktów):
* stała aktywność na rzecz innych ludzi lub środowiska szkolnego – 3 punkty.
d) W wyniku rekrutacji można uzyskać nie więcej niż 200 punktów.
e) Konkursami organizowanymi przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty dla gimnazjalistów, są konkursy przedmiotowe:
- polonistyczny,
- historyczny,
- chemiczny,
- biologiczny,
- geograficzny,
- matematyczny,
- fizyczny,
- języka angielskiego,
- języka niemieckiego,
- języka francuskiego,
- historyczny „Drogi Polaków do Niepodległości w latach 1795 – 1989”,
- interdyscyplinarny Konkurs Wiedzy Technicznej „sapere aude” – odważ się być madrym,
- Konkursy tematyczne:
- „Papież Słowianin” Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o czasach i osobie Karola Wojtyły – Jana Pawła II;
- Ogólnopolska Olimpiada „Myśli Jana Pawła II”;
- Ogólnopolski Konkurs Tematyczny „Losy Bliskich i Losy Dalekich – życie Polaków w latach 1914 – 1989”;
- Ogólnopolski Konkurs Historyczny „losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. „O niepodległość i granice Rzeczpospolitej”
- Prac Modelowo – Konstrukcyjnych.
3. Kryteriów określonych w pkt. 2. lit. a. nie stosuje się do kandydatów zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu na podstawie odrębnych przepisów.
4. Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej gimnazjum, co najmniej jednego przedmiotu, przyjmowani są do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej niezależnie od kryteriów, o których mowa w zasadach rekrutacji.
5. Do klas specjalnych przyjmowani są absolwenci posiadający aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
6. Ostateczny próg punktowy zostanie ustalony poprzez kolejność na liście kandydatów.
7. Absolwenci gimnazjum ubiegający się o przyjęcie do zasadniczej szkoły zawodowej dla pracowników młodocianych przyjmowani są do szkoły niezależnie od wyniku egzaminu gimnazjalnego, po załączeniu dokumentów umowy o pracę zawartej z zakładem pracy w celu przygotowania zawodowego lub zaświadczenia, że taka umowa zostanie zawarta od 1 września.
8. Do zasadniczej szkoły zawodowej młodzież załatwia praktyczną naukę zawodu we własnym zakresie. Uczniom ZSZ w zawodzie krawiec, cukiernik oraz ślusarz a także uczniom ZSZ Specjalnej w zawodzie cukiernik oraz kucharz małej gastronomii praktyczną naukę zawodu zapewnia szkoła.
9. Do oddziałów wielozawodowych przyjmowani są uczniowie we wszystkich zawodach, według klasyfikacji zawodów, którzy spełniają w/w wymagania.
Do pobrania: wesja pliku pdf
Zarządzenie Kuratora Oświaty w Rzeszowie