Nadawaniem naziemnych programów telewizyjnych w sposób cyfrowy objęto już niemal cały obszar Polski. Proces stopniowego wyłączania analogowego sygnału telewizyjnego rozpoczął się w listopadzie 2012 r. Pierwsze wyłączenie programów telewizyjnych nadawanych w sposób analogowy na terenie województwa podkarpackiego nastąpi 19 marca 2013 r.
Nadawaniem naziemnych programów telewizyjnych w sposób cyfrowy objęto już niemal cały obszar Polski. Proces stopniowego wyłączania analogowego sygnału telewizyjnego rozpoczął się w listopadzie 2012 r. Pierwsze wyłączenie programów telewizyjnych nadawanych w sposób analogowy na terenie województwa podkarpackiego nastąpi 19 marca 2013 r. W tym dniu zostanie wyłączony nadajnik Rzeszów - Sucha Góra (TVP 1 i TVP 2), a 17 czerwca 2013 r. zostaną wyłączone kolejne nadajniki w Przemyślu i na Górze Jawor w Bieszczadach. Jako ostatni, w dniu 23 lipca 2013 r., zostanie wyłączony nadajnik w Leżajsku.
Tradycyjna, dostępna od lat telewizja analogowa, teoretycznie obejmuje swym zasięgiem cały kraj. Niestety, w rzeczywistości jest nieco inaczej. Wiele osób w dalszym ciągu ma problemy z odbiorem czystego, pozbawionego zakłóceń obrazu telewizyjnego. Już niedługo ma być jednak zupełnie inaczej.
Wszystko za sprawą cyfryzacji naziemnej telewizji. Zmianę standardu nadawania sygnału telewizyjnego można nazwać rewolucją, podobną w znaczeniu do wprowadzenia telewizji kolorowej czy stereofonicznych programów radiowych.
Do najważniejszych zalet nowej technologii należy zaliczyć jakość obrazu i dźwięku, które przy dobrze wykonanej instalacji zawsze są najwyższej jakości. Oznacza to koniec obrazu zaśnieżonego, odbić, szumiącego dźwięku czy zanikających kolorów. Dodatkowo Naziemna Telewizja Cyfrowa umożliwia dostęp do takich funkcji i cech jak: format 16:9, obraz wysokiej rozdzielczości "HD", cyfrowy dźwięk przestrzenny, odbiór bez zakłóceń, dostęp do elektronicznego przewodnika po programach i interaktywnych treści.
Chcąc zapewnić optymalne parametry odbioru naziemnej telewizji cyfrowej musimy wziąć pod uwagę trzy kluczowe elementy:
Antena - cyfrowy sygnał telewizji naziemnej jest bardzo czuły na niepożądane sygnały odbierane przez antenę czy szumy wzmacniaczy, co może powodować zawieszanie lub "puzlowanie" obrazu. Niewielka modernizacja instalacji antenowej, której używamy do odbioru analogowej telewizji naziemnej, teoretycznie powinna umożliwić nam również oglądanie naziemnej telewizji cyfrowej. Wyjątkiem, będą zapewne popularne anteny siatkowe, wyposażone w "mocne" szerokopasmowe wzmacniacze. W ich wypadku wzmacniacz zwiększy bowiem poziom sygnału nie tylko telewizji cyfrowej, ale wszystkich fal radiowych o podobnych częstotliwościach, co może uniemożliwić zdekodowanie właściwego sygnału. Mówiąc inaczej sygnał z anteny siatkowej to śmietnisko wszystkich zebranych i nadmiernie wzmocnionych sygnałów bez względu na ich widmo. Najlepszym wyborem będzie pasywna antena kierunkowa o odpowiednio wysokim zysku. W ekstremalnych wypadkach, kiedy znajdujemy się na skraju zasięgu Naziemnej Telewizji Cyfrowej, będziemy potrzebować lepszej anteny. Prawidłowy odbiór mogą nam zapewnić anteny kierunkowe wyposażone w specjalny wzmacniacz.
Kabel - złota zasada instalacji, nie oszczędzamy na przewodzie antenowym, tłumienie wprowadzamy przez wadliwy, stary lub słabej jakości kabel, może być tak duże, że nawet najlepsza antena nie poradzi sobie z dostarczeniem sygnału o odpowiednim poziomie do telewizora lub odbiornika NTC.
Telewizor lub tuner umożliwiający odbiór naziemnej telewizji cyfrowej musi obsługiwać obowiązujący w Polsce standard kodowania MPEG-4. Nowoczesny tuner NTC umożliwia nagrywanie na zewnętrznym dysku twardym lub pendrive. Czyta też za pomocą gniazda USB wszystkie formaty DivX łącznie z HD.
Dzięki zastosowaniu odpowiednio skutecznej kompresji (redukcji ilości danych w pojedynczym sygnale programu cyfrowej telewizji) oraz nowoczesnych technik nadawczych możliwe jest umieszczenie w multipleksie większej liczby programów telewizyjnych. W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej są dzisiaj dostępne następujące programy TV:
w multipleksie MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV;
w multipleksie MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;
w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.
Obecne parametry nadawania z nadajnika Krosno (Rzeszów)/Sucha Góra:
mux-1: częstotliwość: 642 MHz (k.42)
mux-2: częstotliwość: 562 MHz (k.32)
Docelowe parametry nadawania z RTCN Krosno/Sucha Góra:
MUX1 k.52
MUX2 k.32
MUX3 k.29
MUX4 k.35
MUX5 k.48
MUX6 k.58
Dewidenda k.68
Obszar Bieszczady ma ten sam układ kanałowy z wyjątkiem dewidendy.
Szczegółowe informacje o naziemnej telewizji cyfrowej można uzyskać na stronach internetowych: http://rzeszow.uw.gov.pl/cyfryzacja.html, www.cyfryzacja.gov.pl, www.polskacyfrowa.org, www.krrit.gov.pl, www.cyfrowydoradca.pl, www.emitel.pl oraz w ulotce dla rodziców w zakładce "Do pobrania/Dla rodziców"