W dniu 18 października 2012 roku odbyła się uroczystość nadania Zespołowi Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle imienia generała Józefa Hallera.
Jest to pierwsza szkoła w powiecie jasielskim, która przyjęła za swojego patrona Józefa Hallera „człowieka czystych rąk i serca”, dowódcę Błękitnej Armii, bohatera spod Kaniowa i Rarańczy, dla którego „służba ojczyźnie była najważniejszym prawem”.
W dniu 18 października 2012 roku odbyła się uroczystość nadania Zespołowi Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle imienia generała Józefa Hallera.
Jest to pierwsza szkoła w powiecie jasielskim, która przyjęła za swojego patrona Józefa Hallera „człowieka czystych rąk i serca”, dowódcę Błękitnej Armii, bohatera spod Kaniowa i Rarańczy, dla którego „służba ojczyźnie była najważniejszym prawem”.
Ten dzień był nie tylko świętem szkoły, ale wręcz świętem całej jasielskiej społeczności.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście:
W uroczystości wzięli także udział reprezentanci:
W związku z uroczystością okolicznościowe pisma i życzenia przysłali:
Obchody rozpoczęto mszą świętą w Kościele o.o. Franciszkanów. Koncelebrze przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Edward Białogłowski, który wygłosił homilię poświęconą życiu i działalności gen. J. Hallera.
Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy przeszli w kolumnie honorowej na teren Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych. Miejsko - Kolejowa Orkiestra Dęta grała pieśni wojskowe i legionowe.
Pani dyrektor mgr Renata Skórka serdecznie powitała przybyłych gości. Odśpiewano Hymn Państwowy i dokonano aktu odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej gen. Józefowi Hallerowi. W imieniu pani Ewy Haller de Hallenburg uczynił to pan Leszek Krupnik, a w imieniu władz państwowych poseł pan Stanisław Piotrowicz i starosta pan Adam Kmiecik. Orkiestra odegrała sygnał Wojska Polskiego. Na maszcie powiewała flaga narodowa, a słońce rozświetlało drzewa, które przybrały się we wszystkie kolory jesieni.
Prowadzący uroczystość, kpt. Bogusław Antas, poprosił Jego Ekscelencję Biskupa Edwarda Białogłowskiego o poświęcenie tablicy pamiątkowej. Biskup po dokonaniu tego aktu, odśpiewał pieśń "Z dawna Polski Tyś Królową". Był to ulubiony utwór gen. Józefa Hallera, słowami którego często modlił się w ważnych momentach swojego życia.
Gdy wybrzmiały słowa pieśni, a słuchacze nadal pogrążeni byli w zadumie i refleksji, harcmistrz Wiesław Hap odczytał apel poległych.
Ciszę przerwała orkiestra, odgrywając „Pieśń Wojska Polskiego”, a poszczególne delegacje złożyły kwiaty obok tablicy pamiątkowej. Przemówienia okolicznościowe wygłosili: pan Leszek Krupnik – Przewodniczący Towarzystwa gen. J. Hallera i Hallerczyków z Jurczyc oraz pan Wiesław Hap, który przedstawił działalność generała Józefa Hallera w związku Harcerstwa Polskiego w okresie II Rzeczypospolitej.
Uroczystość pod tablicą pamiątkową zakończył rozkaz wydany przez kapitana: „Dowódcy pocztów sztandarowych – sztandary odprowadzić”. W rytm muzyki wojskowej odmaszerowali ze swoimi sztandarami przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego - 139. Drużyna Harcerska "Lisy" przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, Światowego Związku Sybiraków, uczniowie klasy policyjno - strażackiej z LO w Kołaczycach, weterani Armii Krajowej i sztandarowi Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Pani mgr Ewa Rączka zaprosiła zgromadzonych Gości, Grono Pedagogiczne i młodzież ZSUiS w Jaśle do głównego budynku szkoły, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Na pięknie udekorowaną salę gimnastyczną wprowadzono sztandary.
Przedstawiciel Rady Rodziców pan Aleksander Gorgosz odczytał akt ufundowania sztandaru i zwrócił się do Jego Ekscelencji Biskupa Edwarda Białogłowskiego z prośbą o poświęcenie sztandaru.
Następnie Starosta Powiatu Jasielskiego pan Adam Kmiecik odczytał akt nadania sztandaru wraz z imieniem gen. Józefa Hallera ZSUiS w Jaśle i przekazał Go Dyrektorowi Szkoły pani Renacie Skórce.
Pani Dyrektor po przyjęciu i ucałowaniu sztandaru zaprezentowała Go gościom, a mgr Ewa Rączka dokonała opisu wyglądu awersu i rewersu sztandaru nadanego naszej szkole. Odtąd hasło „Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały” stanie się dla całej społeczności naszej szkoły priorytetem w nauczaniu, wychowaniu i postępowaniu.
Pani Dyrektor Renata Skórka wręczyła sztandar przedstawicielom młodzieży, prosząc ich, aby szanowali najważniejsze wartości, honor i tradycję, godnie wypełniali obowiązki wobec Boga, Ojczyzny i Narodu, nie rezygnowali z postawy patriotycznej, wzorowej nauki oraz kierowali się w życiu wartościami przekazywanymi przez gen. Józefa Hallera.
Przyjmujący sztandar zobowiązał się w imieniu młodzieży dbać o niego, sumiennie wypełniać obowiązki i zawsze godnie reprezentować Naszą Szkołę.
Pan Witold Świdrak – przewodniczący AK, w imieniu wszystkich przedstawicieli pocztów sztandarowych, uroczyście, oddając Mu honor, wprowadził sztandar ZSUiS do grona jasielskich pocztów sztandarowych, a następnie wyprowadzono je ze sali.
Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości przemówienia okolicznościowe wygłosili:
Uroczystość nadania imienia Gen. Józefa Hallera Zespołowi Szkół zakończyła część artystyczna. Mottem przewodnim spektaklu były słowa, które żołnierze II Brygady Legionów dowodzonej przez brygadiera Józefa Hallera umieścili na krzyżu w Przełęczy Rogodze.
„Młodzieży polska, patrz na ten krzyż.
Legiony polskie dźwignęły go wzwyż
Przechodząc góry, doliny i wały
Dla Ciebie Polsko i dla Twej chwały”
Słowem i pieśnią młodzież przybliżyła sylwetkę generała Józefa Hallera, jego dzieciństwo w Jurczycach, działalność wojskową i harcerską, wreszcie życie na emigracji. Gdyby nie Józef Haller "Polska nie miałaby Rarańczy, Kaniowa, Murmania, nie miałaby armii Hallera, nie miałaby wreszcie komu z taką siłą i prawem powierzyć honoru Polaków". Nastrój powagi i rangi tej uroczystości podkreśliła także wspaniała dekoracja, która wprowadziła w klimat epoki. Biało - czerwone kwiaty skomponowane w finezyjne stroiki oddawały narodowy charakter uroczystości.
Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Renata Skórka, która serdecznie podziękowała wszystkim gościom za przybycie i zaprosiła do obejrzenia Szkolnej Izby Pamięci poświęconej generałowi Józefowi Hallerowi.
Wyeksponowane zostały w niej prace, które nasi uczniowie wykonali w ramach przygotowań do godnego przyjęcia przez szkołę imienia tego wielkiego Polaka. Były to prace nagrodzone w szkolnych konkursach plastycznych, literackich i historycznych. Znalazły się tu również albumy dotyczące życia generała, jego działalności na rzecz wolnej ojczyzny oraz przedstawiające związki Józefa Hallera z Jasłem.
Najcenniejsze eksponaty – mundur żołnierza Błękitnej Armii, mundur żołnierza II Brygady Legionów, furażerki, broń, odznaczenia i listy pisane przez hallerczyków – udostępniło nam Jasielskie Muzeum Regionalne. W ramach współpracy z tą instytucją, na prośbę Pani Dyrektor Renaty Skórki, w grudniu ubiegłego roku w salach wystawowych muzeum przygotowano wystawę dotyczącą działalności Józefa Hallera i życia hallerczyków z powiatu jasielskiego i tarnowskiego.
Część eksponatów wystawiono 18 października 2012 w trakcie naszej uroczystości, a pracownik muzeum mgr Mariusz Świątek, zainteresowanym osobom przedstawiał ich historię. Zaproszeni goście i zwiedzający mogli również obejrzeć multimedialną prezentację dotyczącą życia i działalności Błękitnego Generała. W szkolnej izbie pamięci wystawione zostały także Kronika Szkoły oraz Księga Pamiątkowa, do której mogły wpisać się zainteresowane osoby.
Uroczystość nadania ZSUiS imienia Gen. Józefa Hallera, poświęcenia sztandaru i tablicy pamiątkowej była dla całej społeczności szkolnej niezwykłą chwilą, która na stałe zapadnie wszystkim w pamięci.
Społeczność Szkoły dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego wydarzenia.
Fotorelacja z uroczystości dostepna w galerii zdjęć cz. 1 oraz cz. 2
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na portalu jaslo4u.pl
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na portalu terazjaslo.pl
Zapraszamy do obejrzenia reportażu zrealizowanego przez portal jaslo4u.pl