 Coraz więcej nastolatków choruje na depresję i inne zaburzenia psychiczne związane z samopoczuciem. Okres dojrzewania wiąże się z różnymi trudnościami, burzą hormonów, huśtawką nastrojów, złością i przygnębieniem. Czasami jest to jednak coś więcej niż tylko chandra czy zniechęcenie...
Zaburzenia depresyjne stanowią istotny czynnik ryzyka zachowań samobójczych wśród nastolatków. Wykazano, że u młodocianych pacjentów po próbach samobójczych z rozpoznaną depresją występują określone czynniki ryzyka, w tym trudności szkolne i w relacjach z rówieśnikami.
Depresja występująca u młodzieży w dużo większym stopniu oddziałuje na całe dorosłe życie, gdyż często nawraca, zwiększa ryzyko nadużywania substancji psychoaktywnych (narkotyków, alkoholu), powoduje problemy z nauką, może doprowadzić do samobójstwa.
To trudne zagadnienie było poruszane podczas warsztatów profilaktycznych z klasą 2Ts i 1Tfm przez specjalistę z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Jaśle, p. mgr Halinę Dubiel, w dniu 01.03.2016 r.
Warsztaty miały na celu uwrażliwienie młodzieży problem depresji oraz poszerzenie wiedzy z zakresy dostrzegania objawów choroby u siebie i swoich kolegów. Psychoterapeutka podkreślała, że choroby psychiczne się zdarzają i że można z nimi żyć, ale tak jak z chorym zębem idziemy do lekarza, tak z depresją możemy się zwrócić o pomoc do psychologa.
Druga część warsztatów prowadzonych przez p. Halinę Dubiel dotyczyła tzw „dopalaczy”. Psycholog podkreślała, że dopalacze szkodzą i uzależniają. Ich popularność wiąże się z marketingiem, reklamą, oprawą, jaka towarzyszy sprzedaży. Łatwość dostępu do dopalaczy w sklepach internetowych wciąż przyciąga ciekawą i nie mogącą sobie poradzić z własnymi problemami w inny racjonalny sposób, młodzież.
Podczas zajęć młodzi ludzie mieli okazję rozmawiać z psychoterapeutką również o narkotykach oraz o różnicach i podobieństwach między narkotykami a dopalaczami, a także o ogromnej sile, z jaką uzależniają środki psychoaktywne. Uświadamiano młodzieży, że dopalacze zawierają tak samo szkodliwe substancje jak i narkotyki. Nawet jednorazowe ich zażycie może spowodować ciężkie zatrucie organizmu, stany lękowe, urojenia, nudności, a nawet śmierć, gdyż nigdy nie wiadomo jak dany organizm zareaguje na zawarte w dopalaczu substancje.
Psychoterapeutka przestrzegała, że w przypadku dopalaczy brak jest wciąż specjalistycznych badań chemicznych, skutkiem tego nie wiadomo co jest w środku, a producenci nie informują o składzie substancji, stąd bardzo często te same produkty pochodzące z jednego źródła mają różny kład. W konsekwencji biorący dopalacze są królikami doświadczalnymi.
Za organizację warsztatów w ramach programu Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń odpowiedzialne były p. Dorota Błasik, p. Mariola Jałowy i p. Teresa Szczudło.
<<FOTOGALERIA >> |