 Pod patronatem Fundacji DKMS Polska, uczeń naszej szkoły Krystian Janiec z klasy 2C, zorganizował w ubiegłą niedzielę - 20 września akcję Rejestracji Potencjalnych Dawców Szpiku Kostnego, która miała miejsce na Jasielskim Rynku w godzinach od 9.00 do 15.00. Przy rejestracji pomagały mu wolontariuszki ze Szkolnego Klubu Wolontariatu w składzie: Sylwia Kołodziej (2c), Klaudia Depczyńska (1a), Paulina Najbor (1Ts), Klaudia Zając (1Ts), Paulina Marek (1a) oraz opiekunki wolontariatu Mariola Jałowy i Monika Kamińska.
Pomimo niesprzyjającej aury, zgłosiło się kilkadziesiąt osób z Jasła i okolic, świadomych że przez danie cząstki siebie mogą uratować komuś życie. Zdecydowana większość zgłaszających się osób została włączona do Bazy Dawców Szpiku DKMS Polska powiększając tym samym szansę na znalezienie dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepu.
Weryfikacja i rejestracja potencjalnego dawcy obejmowała krótki wywiad, wypełnienie kwestionariusza i pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Aby mogło dojść do przeszczepu, musi istnieć znaczna antygenowa zgodność tkankowa. Jeżeli nie ma w rodzinie odpowiedniego dawcy, niejednokrotnie nadzieją dla chorego jest zgodny genotypowo dawca niespokrewniony. Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia. Prawdopodobieństwo, że osoba umieszczona w rejestrze kiedykolwiek zostanie dawcą wynosi około 1:200.
Istnieją dwa rodzaje pobrania komórek krwiotwórczych. Najczęściej stosowany polega na pobraniu komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej i nie jest przeprowadzany w trakcie zabiegu ambulatoryjnego. Natomiast drugi rodzaj polega na pobraniu szpiku, odbywa się na sali operacyjnej i w znieczuleniu ogólnym, a szpik jest pobierany przez specjalne igły, którymi nakłuwa się kość talerza miednicy. Komórki szpiku mają duże możliwości regeneracyjne - do całkowitego odtworzenia ubytku dochodzi w ciągu kilku tygodni, a już po kilku dniach po zabiegu można wrócić, np. do szkoły czy pracy.
Jeśli masz skończone 18 lat, ważysz nie mniej niż 50 kg i jesteś zdrowy zarejestruj się na www.dkms.pl i Ty możesz uratować komuś życie !
<<FOTOGALERIA>> |