XVII–ta edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności już za nami. W etapie centralnym, rozegranym w dniach 12 – 13.03.2015r. w Poznaniu rywalizowało ze sobą 49 osób z 31 szkół z całej Polski. To uczniowie, którzy zostali wyłonieni spośród przeszło 1200 osób startujących w tegorocznych eliminacjach na szczeblach szkolnych i okręgowych. W tym doborowym towarzystwie, również w tym roku, nie zabrakło reprezentantki z Jasła. Uczennica klasy 4 Technikum Technologii Żywności – Magdalena Myśliwiec, zdobyła tytuł finalistki Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności 2015.
Start w olimpiadzie wymagał od jej uczestników szerokiej wiedzy technologiczno-przetwórczej, analitycznej, technicznej i ekonomicznej, tym bardziej cieszy sukces naszej uczennicy. Wysiłek związany z przygotowaniem się do tak ważnego konkursu przyniósł, prócz ogromnej satysfakcji, również wymierne efekty. Magdalena Myśliwiec, jako finalistka olimpiady, jest zwolniona z części pisemnej egzaminu zawodowego, zdobyła też indeks na jedną z wybranych przez siebie uczelni kształcącej na kierunkach: technologia żywności, dietetyka, towaroznawstwo i pokrewnych. Osiągnięcie to jest powodem do radości również dla nauczycielek przedmiotów zawodowych – pań Urszuli Ochały i Lidii Gicali, które zaangażowały się w przygotowanie uczennicy do udziału w tym współzawodnictwie.
Udział w olimpiadzie dostarczył wszystkim wielu wrażeń. Jej organizatorzy - poznański Uniwersytet Przyrodniczy oraz Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu, zadbali bowiem nie tylko o sprawny przebieg rywalizacji, ale również o ciekawe spędzenie wolnego czasu. Niemałą atrakcją dla uczestników była przejażdżka zabytkowym tramwajem przez główne dzielnice Poznania i poznanie ich ciekawej, splatającej się z dziejami Polski, historii. Urozmaiceniem drugiego dnia konkursu było odwiedzenie Katedry Biotechnologii UP w Poznaniu
Dużym przeżyciem dla startującej w olimpiadzie młodzieży był też sam jej przebieg. W pierwszym dniu rozgrywek odbył się test, natomiast drugi dzień konkursu upłynął pod znakiem części ustnej, która została przeprowadzona w formie teleturnieju. Szczególne miejsce tej rywalizacji – Kolegium Rungego UP w Poznaniu, a także obecni goście - profesorowie Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium i OKE w Poznaniu, nadali temu wydarzeniu wyjątkową rangę i podniosły charakter.
Daje się więc zauważyć, że kształcenie zawodowe w branży spożywczej nadal cieszy się niemałym zainteresowaniem. Młodzież zdaje sobie sprawę, że kierunki te są przyszłościowe, dają nowe możliwości kształtowania kariery zawodowej, są dobrą alternatywą dla kształcenia ogólnego.
Magdalenie Myśliwiec serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
ZSUiS
<<FOTOGALERIA>> |