05 Kwietnia 2025
Nasze kierunki w roku szkolnym 2021/22

Powiększ zdjęcie


Nawigacja
Strona główna

O zespole szkół

Patron szkoły
Deklaracja dostępności

ZSUiS - opisy zawodów

REKRUTACJA

Programy szkolne

Szkolne informacje

KURSY CKZ

Plan rozwoju ZSUiS

Z życia szkoły

OFERTA PRAKTYK

Informacje dla rodziców

PLAN LEKCJI

Wykaz podręczników na rok szkolny 2021/2022

Egzamin maturalny i zawodowy 2021

ZDALNE NAUCZANIE

Sukcesy uczniów

Zastępstwa

RODO


Do pobrania

Biblioteka

Pedagog

Kontakt

Galeria zdjęć

Szukaj

Inne strony

Wiadomości archiwalne

Dla nauczycieli

Informacje dla absolwentów
Pogoda
Audycja z okazji zakończenia II wojny światowej
Audycja z okazji zakończenia II wojny światowej

6.05.2013 roku uczniowie naszej szkoły wysłuchali przez szkolny radiowęzeł audycji poświęconej rocznicy zakończnia II wojny światowej. Teksty dotyczące przyczyn, przebiegu oraz zakończenia wojny przeplatały się pieśniami żołnierskimi w wykonaniu uczennic.

W tym roku mija 68 lat od tego największego  i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Wojnę tę wywołały zbrodnicze siły faszyzmu i militaryzmu. Państwa bloku faszystowskiego , dążąc do panowania nad światem, postawiły sobie  za cel nie tylko ujarzmienie, ale także zniszczenie całych narodów.

1.09. 1939 roku bez formalnego wypowiedzenia wojny, siły zbrojne Trzeciej Rzeszy zaatakowały Polskę, a 17.09. wkroczyły na poskie ziemie wojska radzieckie. Państwa  te dokonały podziału naszych ziem.Niemcy kontunuujac swą agresywną politykę w 1940 roku zaatakowały kolejno Danię, Norwegię, Holandię, Belgię, Luksemburg, Francję oraz Wielką Brytanię. W 1941 roku rozpętały największą akcję zbrojną tej wojny przeciwko Związkowi Radzieckiemu.

W II wojnie światowej uczestniczyło 61 państw. Blisko 80% ludności całego świata była zaangażowana w działania wojenne. W wyniku tych działań zginęło około 55 mln żołnierzy, a około 35 mln zostało rannych. Wojna pozostawiła po sobie ruinę- zniszczone rolnictwo, przemysł i komunikacja, zburzone domy i zabytki kultury narodowej.

To, że dziś jesteśmy państwem niepodległym, niezawisłym i w pełni demokratycznym zawdzięczamy niezłomnym dążeniom naszego narodu do samostanowienia oraz poczucia wolności, których szlachetne przykłady stały się udziałem polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej.Ponieśliśmy wielkie ofiary, powinnismy o nich pamietać, ponieważ naród, który zapomni o swojej przeszłości, skazany jest na bolesne doznania.

e-dziennik UONET+
BIP i ePUAP
progeCAD
progeCAD.pl banner
Losowa fotografia