Fryzjer świadczy usługi w zakresie strzyżenia, golenia i czesania. Do jego głównych zadań należy ponadto doradztwo w zakresie doboru odpowiedniej pielęgnacji w zależności od gatunku i stanu włosów oraz pomoc − korzystając z posiadanej wiedzy, żurnali lub komputerowych symulatorów − w doborze uczesania pasującego do twarzy i figury klienta. Fryzjerstwo jest zawodem, który w Polsce rozwija się nieustannie, stale podnosząc poziom oferowanych usług. Nowe technologie, ewoluujący rynek mody, wzrastająca potrzeba społeczna dbania o wygląd wpływają na zmianę oczekiwań wśród nabywców usług, czyli wśród klientów. Fryzjerzy należą do grupy poszukiwanych pracowników. Rynek pracy oczekuje na profesjonalnych fryzjerów, których zaangażowanie przyczyni się do podniesienia obrotów firmy usługowej. Analiza ofert pracy z portali internetowych i tytułów prasowych wskazuje na potrzebę zatrudniania fryzjerów przez pracodawców, którzy poszukują personelu o kwalifikacjach zawodowych na wysokim poziomie. Fryzjerstwo to zawód z tradycją, zawód poszukiwany i opłacalny.
1. Informacje dodatkowe:
Zajęcia ogólnokształcące oraz przedmioty teoretyczne zawodowe odbywają się w szkole. Zajęcia praktyczne mają miejsce się w zakładach i salonach fryzjerskich, u pracodawców zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych. Uczniowie - pracownicy młodociani - uczą się tam zawodu fryzjera, zdobywają doświadczenie zawodowe i realizują swoje pasje.
2. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia
Absolwent Branżowej Szkoły I stopnia zdobywa kwalifikacje (AU.21.) czyli Wykonywanie zabiegów fryzjerskich. Egzamin odbywa się po zakończeniu klasy trzeciej. Organizuje go Cech Rzemiosł Różnych. Po zdaniu egzaminu uczeń otrzymuje tytułu czeladnika. Dokumenty czeladnicze w wersji obcojęzycznej umożliwiają pracę za granicą.
Kwalifikacja FRK.01. (Wykonywanie usług fryzjerskich) składa z trzech części:
1. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych włosów.
2. Strzyżenie włosów, formowanie fryzur i ondulowanie
3. Zmiana koloru włosów.
3. Sylwetka absolwenta
|