Branżowa Szkoła I stopnia – klasa wielozawodowa: w klasie wielozawodowej młodzież kształci się w następujących zawodach: ślusarz, kucharz, wędliniarz, fotograf, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, lakiernik, lakiernik samochodowy, blacharz samochodowy, piekarz, stolarz, cieśla, dekarz.
Ponadto istnieje możliwość zdobycia kwalifikacji w każdym zawodzie ujętym w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, np. jako: sprzedawca, zegarmistrz, złotnik - jubiler, monter sieci i instalacji sanitarnych, mechanik- monter maszyn i urządzeń, monter instalacji gazowych, krawiec, introligator, tapicer, garbarz skór, kuśnierz, mechanik urządzeń precyzyjnych, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego, kominiarz, dekarz, kowal, kaletnik, drukarz, monter instalacji gazowych .
2. Uczniowie w klasach wielozawodowych uczą się przedmiotów ogólnokształcących w czasie zajęć szkolnych (3 dni w tygodniu), wiedzę i umiejętności zawodowe zdobywają natomiast na zajęciach praktycznej nauki zawodu w zakładach pracy (2 dni w tygodniu) oraz w czasie kursów w Ośrodkach Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego organizowanych przez szkołę (4 tygodnie w ciągu każdego roku szkolnego).
Uczniowie podpisują z zakładami pracy umowę jako pracownicy młodociani, przez co uzyskują określone korzyści:
- otrzymują comiesięczne wynagrodzenie,
- czas praktycznej nauki zawodu jest wliczany do stażu pracy,
- opłacane są składki ZUS – emerytalna i zdrowotna.
3. Uczniowie w każdym zawodzie zdobywają kwalifikacje odpowiednie dla danego zawodu i wymienione w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
4. Absolwenci trzyletniej branżowej szkoły I stopnia uzyskują kwalifikacje do wykonywania wybranego zawodu. Po złożeniu stosownych egzaminów przed komisją Izby Rzemieślniczej uzyskują tytuły czeladnika, a następnie mistrza. Mogą kontynuować naukę w dwuletniej branżowej szkole II stopnia lub zdobywać kolejne kwalifikacje zawodowe uczęszczając na kursy doszkalające.
Mają możliwość zatrudnienia w zakładach pracy lub prowadzenia własnej działalności.
5. Szkoła dysponuje bazą do praktycznej nauki zawodu dla zawodów ślusarza, krawca i kucharza. Uczniowie we własnym zakresie zawierają umowy z pracodawcami. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, szkoła może udzielić pomocy i pośredniczyć pomiędzy uczniem a pracodawcą w zawarciu umowy.
Branżowa Szkoła I stopnia - WIELOZAWODOWA - warunki kształcenia (prezentacja pdf)
|